Anlamak ve Anlaşılmak İsteyenler İçin

Anlamak ve Anlaşılmak İsteyenler İçin

Hayatımızın birçok alanında kendimizi ifade ediyoruz ya da birileri kendilerini bize ifade ediyor. Bu ifade edişler sonucunda da bir anlaşılma beklentisi var.  Doğal olan bu değil mi zaten, biri bir şeyler anlatıyorsa anlattığın şeyin anlaşılmasını bekler diyebilirsiniz şimdi. Tabii ki bir şeyler anlatıldığında anlaşılmayı beklemek doğal bir durum. Peki bu beklenti karşılanmayıp anlaşmazlıklar çıktığında neler oluyor?

 

Anlaşmazlıklar çıktığında çoğunlukla önce karşı taraf suçlanır ve ‘’Sen beni anlamıyorsun’’ etiketi yapıştırılır. Anlaşılmama nedeninin karşı tarafın suçu olduğunu söylemek çok basit geliyor. Ee ben elimden geleni yaptım, kendimi en iyi şekilde ifade ettim sen anlamadın suçlu sensin tabii. Bu etiketlemenin tek yöntemi değil. Anlaşılmamaya kılıf bulmanın biraz daha hafif bir yöntemi de var tabi. O da ‘’Ya ben anlatamıyorum ya da sen anlamıyorsun’’ etiketi. Ne güzel kendine de pay biçmiş burada. Sonuçta ortada bir anlaşılmama varsa iki ihtimal yok mu? Ya anlatan anlatamamıştır ya da anlayacak olan anlamamıştır.

 

Biz kendimizi ifade ediyoruz ama yine de bu sıkıntılar çıkıyor diyenler vardır mutlaka. Peki bu ifade ediş biçimimiz ne kadar etkili? Acaba gerçekten kendimizi ifade edebiliyor muyuz yoksa sadece ifade ettiğimizi mi sanıyoruz? Bu ifade etme çabaları anlamak ve anlaşılmak için mi yoksa sadece ifade etmiş olmak için mi? Bu soruların cevabı dinlemenin içinde saklı.

 

Dinlemek, hayatımızın her alanında yer alan ve çaba gerektiren bir eylemdir. Dinlemenin neyi çaba gerektirir demeyin. Hayatımızın her alanında yer aldığı için dinlemek fazlasıyla çaba gerektirmektedir. Oysa dinliyormuş gibi yapmak için ise herhangi bir çabaya gerek yoktur. Dinliyormuş gibi yapmak her zaman yapılan bir eylemdir zaten. Okulda, evde, işte, sokakta ve herhangi bir sosyal ortamda dinlemeden anlama, anlamadan anlatma olmaz. Anlaşılmanın yolu önce anlamaya çalışmaktan geçer. Karşı tarafı anlamak için de etkin bir şekilde dinlemeliyiz. Peki etkin dinleme nasıl olur? Etkili dinleme, dikkatin tamamen karşı tarafa verildiği, gerekli ölçüde göz temasının kurulduğu ve konuşanın sözünün kesilmediği bir dinlemedir.

 

Etkin dinlemenin diğer önemli bir etkeni de empati becerisidir. Peki empati nedir? Günlük hayatta birçok kez duyduğumum empati, fikirlerimizin karşımızdakilerle aynı olması demek değildir.  Empati, karşımızdakini duygusal ve zihinsel olarak gerçek anlamda anlamaya çalışmaktır. Empatiyi çok iyi anlatacak bir Kızılderili atasözü der ki: Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun makosenleriyle yürü. Bu sözü bir araştırın derim.

 

Son olarak anlama ve anlaşılmanın büyük parçalarından biri de ‘ben dili’ kullanımıdır. Hayatımızın birçok alanında kurduğumuz etkileşimlerde anlamama ve anlaşılmamanın en büyük nedenlerinden biri ben dili yerine sen dili kullanımına ağırlık verilmesidir. Ben dili, duygularımızı ve düşüncelerimizi birincil tekil şahısa göre dile getirirken sen dili kullanımında ikinci tekil şahısa yönelik cümleler kurarız. Sen dili, duygu ve düşünceleri ifade etmek yerine karşıdaki kişiye yönelik kurulan cümleleri ortaya çıkarır. Bu şekilde karşımızdaki kişiyi suçlayıcı konuşabilir ve savunmaya geçmesine neden olabiliriz. Ben dili ise herhangi bir suçlama olmadan tamamen hissettiklerimizi ve düşüncelerimizi yansıtır. Ben dili ve sen diline birer örnek vererek yazımı tamamlıyor ve bu iki dili iyice araştırmanızı öneriyorum.

 

Sen dili: Ben konuşurken hep başka şeylerle ilgileniyorsun, ben hiç dinlemiyorsun.

Ben dili: Ben konuşurken başka şeylerle ilgilendiğini gördüğümde beni dinlemediğini düşünüyorum ve çok üzülüyorum.

 

 

Eskişehir Bumerang Yıldız Takımı

Hamza HURŞİT

 

Diğer Resmi Belge Yazıları


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" - Aşkın Karabıyık (Kağıt Dönüştürme Vardiya Amiri)

Roche'da yenilikçilik

İTÜ Uzay Mühendisliği

Mustafa Kemal Üniversitesi Tanıtım Filmi (2012)

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" - Altın Mimir (Avukat)

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" Projesi - Arkın Akbay (Makina ve Mekatronik Mühendisliği)

Pendik ITO Ticaret Meslek Lisesi Tanıtımı

Kuaförlük ve Güzellik Hizmetleri