Umutsuzluk Ve Mutsuzluktan Kurtulmak İçin Öneriler

Umutsuzluk Ve Mutsuzluktan Kurtulmak İçin Öneriler

Sürekli can sıkıntılarımız, hiçbir şey yapmak istemeyişimiz, hayatımızı belirleyecek TEOG, YGS, LYS sınavları, kendimizi bulmaya çalışmalarımız, bir türlü başarılı olamamamız, kimsenin bizi anlamaması ve bunun gibi birçok durum... Hepsi bir anda, sanki uzun zamandır bir köşede bekliyormuş da fırsat bulmuş gibi üstümüze geliyor ve biz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bunları sadece biz mi yaşıyoruz? Duygusal dalgalanmalarımızdan, depresyon halimizden asla kurtulamayacak mıyız? Hemen sakinleşiyor ve derin bir nefes alıyoruz, hepsi geçecek. İşte size birkaç öneri...

Öncelikle ergenlik, sınav kaygısı ve umutsuzluk gibi durumların sadece bize ait problemler olmadığını bilmeliyiz Bunun ardında bunlardan kurtulmak için yapabileceklerimize odaklanmalıyız. Bu durumlar için çözüm önerilerinde ilk sırada zihinsel hazırlık yer alır. Zihinsel hazırlık sürecinde, olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelerle yer değiştirmek ve bize vereceği zararları en aza indirmek çok önemlidir. Olumlamalar yapabilmek için küçük teknikler öğrenebilir ve bunları her olumsuz düşünce zamanında kullanabiliriz. Örneğin; aklımıza sınavlarda başarısız olduğumuzda neler yaşayacağımızı değil de başarılı olduğumuzda hayatımızda neler değişeceğini getirmekle işe başlayabiliriz. Ya da günümüzün bir kısmını imajinasyon tekniğiyle, kendimizi olmak istediğimiz yerlerde ve şekillerde hayal edip bunlara ulaşabilmek için motive edebiliriz. Bunun yanında, küçük başarılarımızı, gelişmelerimizi, kendimize koyduğumuz hedefleri tamamlayabildiğimizde, kendimizi ödüllendirme, sevdiğimiz aktivitelere zaman ayırma gibi etkinlikler düzenleyebiliriz.

Bir diğer önemli çözüm; iç sıkılması, bedensel sıkılmışlık hissinden kurtulmak olmalı ve bunun için gevşeme tekniklerinden haberdar olmalıyız. Bu teknikler öğrenilerek, sürekli uygulamalarla kalıcı çözümler sağlayabilmektedir. İşe doğru nefes almak ve zihninizden önce, bedenimizi rahatlatmaktan başlamalıyız. Doğru alınan nefes, vücudun ve beynin bütün uç noktalarına ulaşacak ve duygusal tepkimelerimizi kontrol etmemize yardımcı olacaktır. Bu teknikler her vücut için farklı olabileceğinden kendimize en uygun olanı bulmalı ve kendimizi ona alıştırmalıyız. Bunun ardından bedensel gevşeme için uğraş vermeliyiz. Vücutları sağlıklı olan insanların zihinleri de sağlıklı olacaktır. Bedensel gevşeme hem hayatın zorluklarını ve stresi unutmamıza hem de bedenimizi yaptığımız işlere tam verebilmemize yardımcı olacaktır. Bunun için yine kendimize en uygun yöntemleri bulmalı ve onu sık sık tekrarlamalıyız. Örneğin, başımızdan başlayarak sırayla omuzlarımızı, kollarımızı, karın ve kalça, bacak ve ayaklarımızı çalıştırmamız, gevşetmeniz bizleri rahatlatacak ve aniden oluşan duygusal dalgalanmalarımızı kontrol etmemize yardımcı olacaktır.

Tabi ki bunlar dışında, çevresel faktörlerin duygusal açıdan bizi ne kadar etkilediğini unutmadan, hayatımızda pozitif insanlara, mekanlara ve olaylara yer vermeye çalışmalıyız. Sürekli olarak sınavda nasıl başarısız olabileceğimizi, başka insanların ne kadar başarılı olduğu hakkında konuşan ve bizleri geçici de olsa umutsuzluk ve mutsuzluk durumuna düşüren arkadaşlarımıza durumu anlatmalı ve kendimizi bundan korumalıyız. Duygusal iniş çıkışların da tıpkı kaygı gibi bulaşıcı olduğunu unutmayıp, bizi başkalarıyla karşılaştıran, başarılarımızla övünmek yerine hep daha fazlasını isteyen ebeveynlerimize bunun bizi nasıl etkilediğini anlatmalıyız. Problemlerin konuşulmadığı ve yokmuş gibi davranıldığında gitgide daha da artacağını unutmamalı, konuşmaların her şeyi kolaylaştıracağını bilmeliyiz.

Son olarak, kendimize motto edinebileceğimiz bir söz bulmalı ve ne zaman umutsuz, başarısız ve bıkmış hissetsek onu aklımızdan geçirmeliyiz. İşte benden size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir tane, Endişe kuşlarının başının üzerinde dönmesini engelleyemezsin, ama saçlarına yuva kurmasını engelleyebilirsin.

 

Nazlıcan YAMANKURT

Ankara Yıldız Takımı

Diğer Resmi Belge Yazıları


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek Daha Net - Yıldız Takımı Eğitimleri

Erzincan Üniversitesi Tanıtım Filmi (2012)

Devrim Türk: Sevdiğiniz işi yapma fırsatınız var.

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" - Ayşe Öktem (Genel Müdür - Otomotiv)

Adıgüzel Meslek Yüksek Okulu Tanıtım Filmi (2010)

İntel Tanıtım

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)

Toros Universitesi Tanıtım Filmi (2012)