Online Gezebileceğiniz Müzeler

Online Gezebileceğiniz Müzeler

Corona Virüsü tedbirleri bağlamında bildiğiniz gibi birçok iş merkezi, alışveriş merkezi, restoran ve kafe gibi günlük hayatımızın parçası olan ticari merkezler kapatılmış durumda. Tabii ki müze ve sergi alanları da bu durumundan etkilenmiş ve kapatılmıştır.

Dışarıya çıkmanın oldukça tehlikeli ve riskli göründüğü bu günlerde, evlerimize kapanmaktan başka çaremiz kalmamış durumda. Eve kapanmak, düşündüğünüz kadar can sıkıcı ve boğucu olmayabilir. Bu durumu değiştirmek sizin elinizde. Kendinize zaman ayırmak ve kendinizi farklı alanlarda geliştirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Örneğin daha önce görme fırsatınızın olmadığı yurtiçi ve yurtdışındaki müze ve sergileri gezebilirsiniz. Dijital platforma açılan bir çok müze ve sergiyi sizler için derledik. Keyifli gezmeler…

 

Rahmi M. Koç Müzesi

Müze, 14 binin üzerinde objeyi online görünüme açtı. Aşağıdaki linkten müzenin sanal turuna erişebilirsiniz.

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ziyaret-plani/google-sokak-gorunumu

 

Pera Müzesi

Pera Müzesi ise koleksiyon sergileri ile süreli sergilerini Google Arts & Culture üzerinden erişime sunuyor.

60'a yakın eserin yer aldığı İmparatorluktan Portreler, Düşlerin Kenti: İstanbul sergisi, Kahve Molası ile Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu'ndan eserler ile 2014'te ziyarete açılan Duvarların Dili, 2017'den bu yana düzenlenen Yaz Yaz Yaz sergileri de dijital ziyaretlere açık.

https://artsandculture.google.com/partner/pera-museum üzerinden Pera Müze’sini ziyaret edebilirsiniz.

 

SALT Araştırma

SALT Araştırma ise “Sanat”, “Mimarlık ve Tasarım”, “Kent, Toplum ve Ekonomi” arşiv koleksiyonlarını dijital ortamda sanatseverlerle buluşturdu. Salt Araştırma 1.840.000 belgeye içeren geniş bir koleksiyona sahip.

https://archives.saltresearch.org

 

Türkiye Fransız Kültür Merkezi

Türkiye Fransız Kültür Merkezi, online kütüphanesini (Culturethèque) 3 ay boyunca ücretsiz olarak erişime açtı. Binlerce Fransızca gazete, dergi, kitap ve videoya ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul Modern

İstanbul Modern, Google Arts&Culture sitesi üzerinden “Türkiye” ve Heykel” koleksiyonlarını dijital görünüme açtı.

https://artsandculture.google.com/partner/istanbul-modern-museum üzerinden ulaşılabilirsiniz.

 

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi 5 koleksiyonuna ait 316 eseri Google Arts&Culture üzerinden erişime açtı.

TURKISH PAINTING from the OTTOMAN REFORMATION to the REPUBLIC”, “Illuminated Korans”, “The Life and Work of Artist Abidin Dino” koleksiyonlardan bazıları.

https://artsandculture.google.com/partner/sakp-sabanc-museum?hl=tr

 

Borusan Contemporary

Haftasonları müze olarak açık olan Borusan Contemporary ise “Mika Tajmina: Esir”, “Üvercinka”, “Universel Everything: Akışkan Bedenler” ile birlikte dört sergisini dijital erişime sundu.

https://artsandculture.google.com/partner/borusan-contemporary?hl=tr

 

Mural İstanbul Festival

Türkiye'de mural alanında bir ilk olup 2012 yılından beri dünyanın çeşitli yerlerinden gelen meşhur street art sanatçılarının buluşma yeri olan Mural İstanbul Festival’de Google Arts&Culture üzerinden eserleri paylaştılar.

2013, 2014 ve 2015’e ait eserlere https://artsandculture.google.com/partner/mural-ist-festival linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Pinacoteca di Brera

Pinacoteca di Brera, Milano’da bulunan bir sanat müzesidir. Milano’nun en büyük sergi alanlarından olan Pinacoteca di Brera antik ve modern tarzda eserleri içinde barındırır. Müze, 669 eseri online erişime sunmuştur.

Eserlere https://pinacotecabrera.org/en/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Galleria degli Uffizi

Galleria degli Uffizi, Floransa’da bulunan, klasik ve güzel sanatlar müzesidir. Dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir.

https://fotoinventari.uffizi.it/it/ üzerinden müzenin dijital platformunda sergilenen eserlere göz atabilirsiniz.

 

Louvre Müzesi

Paris’de bulunan meşhur Louvre Müzesi 4 koleksiyonunu sanatseverlere dijital platformda sunmuştur. Antik Mısır, Apollon Galerisi gibi önemli koleksiyonları barındıran sergileri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

 

Metropolitan Sanat Müzesi

The Metropolitan Museum of Art, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York'taki Central Park'ın yanında yer alır. “5.000 yıllık sanat online’da” diyerek sanatı online platformlara taşıma konusundaki iddiasını da gözler önüne serer. Metropolitan Sanat Müzesi’nin online platformlara sunduğu koleksiyonlar oldukça fazla ve detaylıdır.

https://www.metmuseum.org/art/art-at-home

 

British Museum

Londra’da bulunan, seçkin Antik çağ ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan oldukça meşhur bir müzedir. British Museum, online platformunda 2.335.338 adet içerik girmiştir. 4.000.000’dan fazla objeyi barındıran online koleksiyonları ziyaret etme fırsatını kaçırmayın deriz.

https://research.britishmuseum.org/research/collection_online/search.aspx linki üzerinden koleksiyonlara ulaşabilirsiniz.

 

THE DALÍ THEATRE-MUSEUM

İspanya'nın Katalonya'daki Figueres kasabasında yer alan Dalí Tiyatro Müzesi tamamen Salvador Dalí'nin sanat eserlerine adanmıştır. Dalí’nin yaşamı ve kariyerinin her dönemini çevreleyen çok sayıda oda ve sergiye sahiptir. Sanatçının kendisi buraya gömülmüştür.

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

 

Ulusal Sanat Galerisi

National Mall, 1937 yılında Washington'da kurulan, ulusal bir sanat müzesidir. Galeri, belirli alan ve koleksiyonları dijital platforma taşımakla birlikte 3D sanal tur imkanı da sağlıyor.

https://www.nga.gov/features/degas-virtual-tour.html

 

Museé d’Orsay

Fransa'nın başkentinin Paris'te bulunan bir devlet müzesidir. Müze, Google Arts&Culture aracılığı ile 278 parça eserini sanatseverlere sunmuştur.

https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris?hl=en

 

Museo Del Prado

Museo Del Prado, İspanya'nın başkenti Madrid'de yer alan bir müze ve sanat galerisidir. Prado Müzesi, farklı koleksiyonlara ait 5788 eseri dijital platformda yayınlamıştır.

https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-works

 

The National Archaeological Museum

Atina'da bulunan müze, dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biridir. Müze, Yunan Uygarlığının tarih öncesi dönemden Geç Antik Çağ'a uzanan zaman diliminden eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Corona virüsü kapsamında eserlerini dijital erişime açmıştır.

https://www.namuseum.gr/en/permanent_exhibition/

 

Benaki Museum

Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan bir sanat müzesidir. Müze, 1930 yılında Antonis Benakis tarafından kurulmuş olup tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar olan Yunan sanat eserleri ve geniş bir Asya sanat koleksiyonu sergilenmektedir.

Benaki Müzesi;

https://www.benaki.org/index.php?option=com_content&view=category&id=38&lang=en&Itemid=1114

 

Hermitage Müzesi

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir. Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Hermitage Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir. Hermitage Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Müze en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alır.

Hermitage Müzesi’ni online gezmeniz için koleksiyon ücretlerini ödemeniz gerekiyor.

https://hermitage.nl/nl/tentoonstellingen/

 

Dilruba Ayhan

Diğer Resmi Belge Yazıları


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni mezunlara yönelik Unilever Liderlik Geliştirme Programı

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" - Batuhan Aydagül (Politika Analisti - Eğitim)

Kastamonu Üniversitesi Tanıtım Filmi (2009)

İstanbul Kültür Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)

Çankaya Üniversitesi Tanıtım Filmi (2011)

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" Hikmet Kayaçetin (Kalite Kontrol Teknikeri - Metalurji)

Next Generation: Gençlerin Sesini Dinlemek - 1

Ayşe Şule Bilgiç: "Gecisler"