Next Generation: Türkiye'deki Gençlerin Sesi Araştırması

Next Generation: Türkiye'deki Gençlerin Sesi Araştırması

British Council’ın Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve Gelecek Daha Net (GDN) Gençlik Platformu iş birlikleriyle gerçekleştirdiği Next Generation Türkiye araştırmasında; 12 şehirde, 18-30 yaş arası 2 bin 524 gençle nitel ve nicel görüşmeler yapılmış. Ülke çapında veri toplama süreci, 2016 yılının kış aylarında başlayarak 2017 yazının sonuna kadar sürmüştür. Next Generation'ın genel amaçları şunlardır: “gençliğin tutum ve isteklerini anlamak”, “gençlerin sesini duyurmak” ve “gençlere yönelik politikaların iyileştirilmesini desteklemek”. 

Araştırmanın akademik danışmanlarından Doç. Dr. Gülden Demet Lüküslü’nün yorumuyla ‘gelecek değil şimdi, gençlerin gündelik yaşamlarının karmaşıklığına’ mercek tutan araştırmaya göre; Türkiye’deki gençler, dünyanın dört bir yanındaki akranları gibi, bireysel benlikleri ve bağımsızlıkları ile içinde yaşadıkları topluluklara, aile, eğitim ve evlilik gibi sabit kurumlara duydukları bağlılık arasında sürekli olarak denge kurmaya çalışıyor.

Araştırmanın Ana Başlıkları:

  1. Gündelik Yaşam ve Sosyal Hayat – Gençler kimlerle ve nasıl zaman geçiriyor, aileleri, çevreleri ve diğer topluluklarla nasıl bağlar kuruyorlar?
  2. Geleceğe Yatırım – Gençlerin umutları ve istekleri neler? Bunlara ulaşmada ne gibi zorluklar ve engellerle karşılaşıyorlar?
  3. Kimlik, Siyaset ve Katılım – Gençler kendilerini ve içinde yaşadıkları toplumun yurttaşlarını nasıl tanımlıyorlar; nüfuz sahibi olan ve verdikleri kararlar ile gençlerin gündelik yaşamını etkileyen kişilerle olan iletişimlerini nasıl görüyorlar?

Araştırma hakkında detaylı bilgiye Next Generation Türkiye sayfasından ulaşabilirsiniz.

Araştırmada öne çıkan bulgular dokümanına buradan ulaşabilirsiniz.

Araştırma raporunu buradan indirebilirsiniz.

Araştırmaya ilişkin videoları buradan izleyebilirsiniz.

Diğer Projeler


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GDN MT: Finans Müdürü

Doğu Akdeniz Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)

GDN MT: Satış Pazarlama Yöneticisi

Çukurova Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" - Öznur Kiriş (Modelist)

Şenay Akkurt : Hayalleri Gerçeğe Dönüştürmek

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)

Aytül Erçil | A Visionary in Computer Vision